Токсоплазмоз. Офіційний погляд.

Категорія: Сучасна медицина про токсоплазмоз. Автор: admin

Share Button

Шляхи передачі та форми життя токсоплазми.
Форми токсоплазмозу.

Токсоплазмозом (грец. Toxon – арка, дуга) називаються хвороби, що викликаються найпростішими одноклітинними організмами в найрізноманітніших місцях людського організму, де відбулося їх проникнення і размноження. Размноження токсоплазм безстатеве, воно відбувається шляхом поздовжнього розподілу надвоє. В результаті повторного поздовжнього розподілу в протоплазмі клітини господаря утворюється скупчення дочірніх токсоплазм, яке отримало назву «псевдоцист». Псевдоцисти зустрічаються у великій кількості в різних органах зараженого організму під час гострої стадії інфекції. Вони оточені дуже неясною мембраною, мабуть утвореною кліткою господаря, і не мають своєї оболонки. Клітини, заповнені такими псевдоцисти, руйнуються. Вивільнені токсоплазми проникають в нові клітини, де знову діляться і утворюють нові псевдоцисти. При переході інфекції в хронічну форму токсоплазми зберігаються у вигляді справжніх цист (оточують себе спеціальною оболонкою). Такі цисти мають здатність тривалий час зберігатися в організмі тварин і людини (до 5 років). Цисти зустрічаються також в тканинах ока, серця, легенів і деяких інших органів. Кількість токсоплазм в цисті коливається від декількох одиниць до кількох тисяч.

Виникнення хвороб від токсоплазми відбувається так. Токсоплазма через кров проникає в клітини органів і тканин, де розмножується. У цей період в протоплазмі клітин виявляється велика кількість токсоплазм на різних стадіях розподілу. Клітина збільшується в розмірах, ядро ​​її відтісняється до краю, контури стають неправильними. Утворюються псевдоцисти, які в подальшому можуть руйнуватися. Руйнування псевдоцист відбувається незабаром або через деякий час після їх утворення. Вивільнені токсоплазми проникають в нові клітини і цикл розвитку повторюється.

У тканинах органів токсоплазми викликають запалення, відмирання, розсмоктування і зміна нормальної тканини. У гострий період хвороби токсоплазми у вільному стані можуть виявлятися в слині, носовому слизі, в серозному ексудаті, молоці, сечі, крові, навколоплідній рідини. Період активності паразитів триває 1-2 тижні і припинення її збігається з періодом наростання антитіл (1-3-й тиждень від початку інфекції).

Гостра форма токсоплазмозу проявляється в більшості випадків загальним захворюванням з наявністю різноманітних симптомів.

При значному поширенні інфекції може відбутися загибель організму або ж в результаті наростання стійкості організму інфекція переходить в підгостру або хронічну стадію.

У цей період токсоплазми у внутрішніх органах і тканинах поза центральною нервовою системою поступово зменшуються в числі і абсолютно зникають або лише іноді залишаються у вигляді цист, стійких до антитіл. Однак в мозку і в тканинах очей токсоплазми ще продовжують розмножуватися, іноді протягом ряду років. Це пояснюється нездатністю антитіл проникати в достатній кількості через кров’яні бар’єри в мозку і очах, в зв’язку з чим в період хронічної інфекції токсоплазми і виявляються головним чином в головному мозку, а також в судинному шарі і сітківці очей. Токсоплазма в цей період може бути знайдена у вигляді псевдоцист, а також цист без будь-якої клітинної реакції навколо неї.

Вкриті оболонкою паразити (цисти) в протилежність псевдоцистам важче знищуються під впливом специфічного лікування. У такому вигляді токсоплазми існують в організмі як “дрімаюча інфекція”.

Залежно від способу зараження токсоплазмоз прийнято розділяти на вроджений і набутий.

2010 рКоментарі закриті.

© 2008. Всі права захищено.При використанні матеріалів з сайту, посилання на правовласника(Кривонос В.І.) і джерело запозичення toksoplaz/uk обов'язкове.