Токсоплазма керує імунітетом

Категорія Токсоплазма та імунітет. Автор: admin
Хитрість – найсильніша сторона паразита токсоплазма.

Автор: КАРЛ Циммер, переклад Google (ред.admin) The New York Times http://www.nytimes.com/2006/06/20/science/20toxo.html?pagewanted=all Видано: 20 июня 2006 р

Toxoplasma gondii, виходячи зі статистики, найпоширеніший паразит на землі. Цей одноклітинний хвороботворний мікроорганізм заражає більш ніж половину населення в світі, включаючи приблизно 50 мільйонів американців. Кожна з жертв токсоплазми несе тисячі паразитів, багато з яких приживаються в мозку. Як ніби цього недостатньо, токсоплазма відмінно володіє здатністю інфікувати всіх теплокровних тварин, так само різних, як курча і кенгуру.
Вчені в даний час відкривають деякі таємниці успіху токсоплазми. Дослідники в Швеції повідомляють, що паразит поширюється по організму, керуючи мобільними клітинами, які є частиною імунної системи. Токсоплазма проникає в, так звані, дендритні клітини і змушує їх прискорено мігрувати по тілу, ігноруючи команди від інших иммуноцитов, щоб зробити самоліквідацію. Дендритні клітини транспортують паразитів в мозок та інші органи, діючи при цьому як троянський кінь.

Як токсоплазма керує імунітетом.

Запитайте про паразит у більшості людей, і, швидше за все, – Ви не отримаєте відповіді. Хвороботворні мікроорганізми, які заражають набагато меншу кількість людей, як віруси Ebola і West Nile – набагато більш відомі. Таємничість токсоплазми – фактично велика данина її можливостям. “До честі паразита – він неймовірно успішний” – сказав доктор Ллойд Кеспер з Коледжу Дартмута. “В організмі вона видає себе за доброякісну інфекцію”.
Для людей зі стабільно стійким імунітетом токсоплазма не викликає серйозних наслідків. “Як тільки Ви заразилися токсоплазмой, Ви заразилися на все життя”, сказав доктор Кеспер. Вона досягла такого прогресу, керуючи нашими клітинами і імунною системою, встановивши ретельну гармонію між паразитом і господарем. Токсоплазма може, однак, завдати серйозної шкоди головному мозку організму зі слабкою імунною системою, як, наприклад, зародкам або дорослим зі СНІДом.
Кішки грають важливу роль в поширенні паразита. Вони можуть носити його в кишечнику, де токсоплазма виробляє кісти, що називають ооцистами. Одна заражена кішка може пролити 100 мільйонів ооцист в своєму посліді. Ооцисти можуть зберігатися в грунті протягом року і також можуть забруднити питну воду. Ооцисти можуть інфікувати людей, а також інших ссавців і птахів. Недоварена свинина, курча і інше м’ясо – ще один маршрут, по якому токсоплазма може інфікувати наш організм.
              Після того, як токсоплазма проникає в організм, вона поширюється дуже швидко. Через кілька годин вона може бути виявлена ​​в серці і інших органах. Токсоплазма легко здатна заразити мозок, який захищений від більшості патогенних мікроорганізмів щільним бар’єром. Антоніо Барраган і його колеги з Каролінського інституту в Стокгольмі були спантеличені перш за все тим, як токсоплазмі вдається швидко проникати в будь-які органи. “Коли ми подивилися на наявність паразитів в крові, то знайшли їх дуже небагато, які просто плавали навколо,” сказав д-р Барраган, ад’юнкт-професор. Але вчені спостерігали багатьох паразитів всередині імунних клітин, відомих як дендритні клітини. Доктор Барраган був заінтригований. Дендритні клітини, поширені в кишечнику, часто вступають в контакт з патогенами. Вони мігрують в регіональні лімфовузли, де спілкуються з іншими імунними клітинами, тим самим ініціюючи і стимулюючи імунну відповідь.
“Це привело нас до думки: може цей паразит використовує ці клітини для переміщення і поширення в організмі?” – Сказав д-р Барраган. Він і його колеги виділили дендритні клітини і інфікували їх токсоплазмою. Вони помітили, що паразити дуже своєрідно вплинули на їх поведінку: дендритні клітини стали гіперактивними і мігрували протягом всього дня.
Потім вчені спостерігали, як токсоплазма поширювалася по живій тварині. Вони додали ген світлячка до паразитів, так щоб вони світилися. Коли вводили підсвічених паразитів мишам, трохи світла проникало з тварин. Поставивши мишей в темній коробці, доктор Барраган і його колеги змогли відслідковувати поширення паразитів. У досліджуваних тварин, яким введено дендритні клітини заражені токсоплазмой, поширення паразита в мозок та інші органи відбувалося набагато швидше, ніж у тварин, інфікованих токсоплазмою іншим способом. Дослідники прийшли до висновку, що токсоплазма має здатність керувати дендритними клітинами і мігрувати по організму разом з ними. Їх результати опубліковані онлайн в журналі Cellular Microbiology.
Як токсоплазма поширюється через тіло? Як вона проникає в клітини? На відміну від інших патогенів, токсоплазма може проникнути майже в кожен тип клітин в органах тисяч видів господарів. Паразит проникає в клітину, прилипаючи до її поверхні і натягнувши мембрану над собою. “Це можна порівняти з тим, як натискати пальцем на повітряну кульку”- сказав Вернон Б. Каррутерс з Мічиганського університету. Девід Сіблі, ад’юнкт-професор молекулярної мікробіології в Університеті Вашингтона, в Сент-Луїсі, сказав: “Токсоплазма просто знаходиться всередині і клітина-господар не визнає її, як чужерідне тіло, яке необхідно знищити”.
Якщо токсоплазма так просто передається від клітини до клітини, вона може завдати серйозної шкоди. Але вбивати свого господаря не в найкращих інтересах паразита: його метою є остаточний господар – кішка, єдина істота, в якому токсоплазма може відтворитися, зробивши ооцист, які проливаються в калі. І кішки не люблять їсти мертвих тварин. Тому токсоплазма розвивається так, щоб бути вкрай заразною, але не смертельною.
“Це організм, який дуже розумно розробив шлях від одного господаря до іншого,” сказав Алан Шер, начальник лабораторії паразитарних хвороб в Національному Інституті Здоров’я. Доктор Шер вивчає, як токсоплазма маніпулює імунною системою свого господаря. На ранніх стадіях інфекції паразит організовує виробництво сигнальних молекул, які називаються цитокінами. Вони змушують імунну систему атакувати токсоплазму, вбиваючи вільно плаваючих паразитів.
Паразити, які, знаходяться всередині клітини під час нападу, дізнаються, що відбувається і впадають в, свого роду, сплячку. Їх клітина-господар перетворюється в кісту, в якій вони можуть сховатися від імунної системи.
Активна реакція на токсоплазму провокує імунну систему на великий ризик. “Ці цитокіни можуть просто вийти з під контролю і викликати пошкодження тканин,” сказав д-р Шер. В експериментах з мишами було визначено, що ця імунна відповідь може бути смертельною, сказав він. Токсоплазма вберігає своїх господарів від цієї небезпеки, стверджує доктор Шер. Вона змушує свою клітку – господаря виробляти молекули, які керують імунною системою.
                   Інфікування токсоплазмою можна відчути, не більше ніж легкий випадок грипу та симптоми проходять після того, як паразит сховався в своїх кістах. У наступні роки кісти іноді розкриваються, але імунна система швидко знищує більшу частину вільних паразитів. Небагато вцілілих токсоплазм інфікують нові клітини . “Це ключ цієї інфекції” – сказав д-р Барраган. “Я думаю, саме тому цей паразит має настільки величезний успіх у всьому світі.”
Токсоплазма стає загрозою, коли організм не має здорової імунної системи для контролю. Вагітні жінки, інфіковані вперше токсоплазмою, можуть передати її своїм ненародженим дітям. Без сильної імунної системи для утримання паразита під контролем, плід може постраждати від масового пошкодження головного мозку. До 4000 дітей, за оцінками, страждають від токсоплазми в Сполучених Штатах щороку. Toксоплазма також небезпечна для дорослих з ослабленою імунною системою. Причиною може бути СНІД або іммуннопригнічуючі препарати, які призначаються після пересадки органів. Спляча токсоплазма в кістах може раптово активізуватися.
Протягом багатьох десятиліть, більшість вчених вважали, що люди зі здоровою імунною системою не піддаються впливу токсоплазми. Але деякі дослідження останніх років припускають, що паразит може надавати несподіваного впливу на поведінку, в крайньому випадку, у тварин. У 2000 році британські вчені показали, що щури, заражені токсоплазмозом, перестали боятися кішок. Вони припустили, що ця стратегія збільшує шанси паразита на потрапляння до її остаточного господаря. Вчені Стенфордського університету останнім часом пішли на такі експерименти, вивчаючи щурів і мишей. “Вони насправді показують помірний потяг до запаху кішки”, сказав Ajai Vyas, нейробіолог з Стенфорда. “Це не просто зміна колишнього поведінки. Нова поведінка – керована”. Dr. Vyas і його колеги виявили, що інфіковані особи були точно орієнтовані на котячий запах. Щури все ще боялися запаху собаки, але не запаху кролика. Вони могли б також придбати нові страшні відповіді. “Тільки вроджений страх до кота проявляється зовсім по-іншому, що було дуже дивно,” сказав він. “Ми дійсно не знаємо, як страх перед кішкою загальмовується в головному мозку.” Як токсоплазма виробляє ці зміни є таємницею. Цілком можливо, що паразит змінює виробництво певних нейротрансмітерів. “Але я не знаю, які обрані глобальні зміни можуть мати такий специфічний ефект”, сказав д-р Vyas. Він повідомив свої результати в травні на щорічних зборах Міжнародного товариства поведінкової неврології.
                     Деякі вчені підозрюють, що токсоплазма може впливати на людський мозок. Деякі дослідження показують кореляцію між токсоплазмою і шизофренією. Доктор Роберт Х. Yolken, директор лабораторії Стенлі в Університеті Джона Хопкінса, і його колеги коментували військові медичні записи. Вони виявили, що солдати, які хворіли на шизофренію в два рази частіше, ніж інші солдати, мали позитивні аналізи на токсоплазму в зразках крові.
Токсоплазмозна небезпека, як потенційно доведено, є причиною для занепокоєння, кажуть експерти. “Це істотний ризик для громадської охорони здоров’я,” сказав д-р Сіблі. Останні дослідження показують, що токсоплазма рідко зустрічається в м’ясі, що продається в магазинах Сполучених Штатів. Проте, експерти як і раніше рекомендують ретельне приготування м’яса, щоб вбити паразитів.
Доктор Мілтон М. Макалистер, паразитолог в Університеті Іллінойсу в Чикаго, закликав до боротьби з кішками – розповсюджувачами токсоплазми. Він зазначає, що ооцистами від кішок також можуть заразитися дикі тварини. Токсоплазму навіть були виявили в морських видр, припускаючи, що вона могла досягти океану. «Кішку абсолютно безпечно тримати, якщо тримати її тільки в приміщенні», сказав доктор.© 2008. Всі права захищено.При використанні матеріалів з сайту, посилання на правовласника(Кривонос В.І.) і джерело запозичення toksoplaz/uk обов'язкове.